Wydawca treści

Całkowity koszt projektu: 178 210 zł.

Okres realizacji projektu: lipiec- grudzień 2007r.

Cele i krótka charakterystyka planowanych działań

Głównym celem projektu było udzielenie kompleksowego wsparcia poprzez działania wspierające i promujące zatrudnienie oraz samozatrudnienie bezrobotnej młodzieży, ograniczenie zjawiska długotrwałego bezrobocia i jego przyczyn poprzez aktywizację 
i umożliwienie powrotu na rynek pracy osobom długotrwale bezrobotnym oraz pomoc w podjęciu przez nich działalności gospodarczej na własny rachunek.

Planowanymi działaniami były szkolenia zawodowe, staże i przygotowanie zawodowe w miejscu pracy oraz udzielenie środków na podjęcie działalności gospodarczej. Wszyscy Beneficjenci uzyskali możliwość podniesienia kwalifikacji poprzez odbycie szkolenia, a następnie uzyskania pomocy w ramach innych form wsparcia adekwatnych do ich indywidualnych potrzeb.

Opis przebiegu realizacji projektu

Do projektu w okresie jego realizacji zakwalifikowano ogółem 45 osób bezrobotnych. Wsparciem objęto przede wszystkim osoby młode, do 25 roku życia, będące absolwentami szkół z 2007r., nie posiadające doświadczenia zawodowego w miejscu pracy oraz osoby długotrwale bezrobotne, które utraciły kwalifikacje zawodowe bądź miały długą przerwę w wykonywaniu zawodu, a także osoby zdeterminowane do podjęcia działalności gospodarczej na własny rachunek. Udzielone wsparcie miało charakter kompleksowy i skupiało się głównie na działaniach wspierających i promujących zatrudnienie oraz samozatrudnienie bezrobotnej młodzieży oraz ograniczenie zjawiska długotrwałego bezrobocia i jego przyczyn.

Wszystkie osoby przed rozpoczęciem uczestnictwa w formie aktywizacyjnej odbyły rozmowy indywidualne z doradcą zawodowym, mające na celu pomoc w doborze i weryfikacji kierunku szkolenia. Po przeprowadzonych rozmowach 30 osób zdecydowało się na uczestnictwo w szkoleniu „Księgowość komputerowa". Spośród tej grupy po odbytym szkoleniu 17 osób skierowano na staże i 9 na przygotowanie zawodowe na stanowiska związane z pracami administracyjno – biurowymi, księgowymi oraz rachunkowymi. Staże
i przygotowanie zawodowe zorganizowano m.in. w biurach podatkowych i rachunkowych, wydziałach finansowo – księgowych instytucji, bankach. Ze szkolenia z zakresu zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej skorzystało 15 osób zainteresowanych samozatrudnieniem, a 8 osobom udzielono wsparcia w postaci jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej.

Po zakończonych stażach 9 osób podjęło zatrudnienie, po przygotowaniu zawodowym pracę znalazło 4 osoby, a po szkoleniu z zakresu przedsiębiorczości samozatrudnienie podjęło 14 osób. W rezultacie projekt charakteryzuje się wysoką efektywnością, ogółem w okresie badanym tj. 3 m-ce po zakończeniu realizacji projektu pracę znalazło 27 osób co stanowi 60% wszystkich beneficjentów.


Informacje o publikacji dokumentu

Menu nawigacji