Priorytety KFS na 2018 rok

Logo Centrum Aktywizacji ZawodowejInformujemy, że Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej określił plan wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na 2018 rok oraz priorytety ich wydatkowania.


Priorytety Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:

  1. wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;

  2. wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy;

  3. wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.

 Priorytety Rady Rynku Pracy wydatkowania rezerwy KFS:

  1. wsparcie zawodowego kształcenia  ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;

  2. wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia;

W ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego finansowane mogą być następujące formy:

  • kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,

  • egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,

  • badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończeniu kształcenia,

  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.

O środki z KFS może wystąpić każdy pracodawca, czyli podmiot zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę. Nie jest pracodawcą podmiot prowadzący działalność gospodarczą i niezatrudniający pracowników w ramach umowy o pracę, współpracujący wyłącznie ze współmałżonkiem, zatrudniający osoby na podstawie umowy o dzieło.

Pracodawca może otrzymać środki KFS na sfinansowanie kształcenia ustawicznego podejmowanego przez siebie i swoich pracowników w wysokości:

  • 80% kosztów kształcenia ustawicznego, ale nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,

  • 100% kosztów kształcenia ustawicznego – w przypadku mikroprzedsiębiorcy, ale nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.

Pracodawca musi złożyć wniosek o przyznanie środków z KFS na kształcenie ustawiczne do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności zgodnie z terminami naboru określonymi przez Powiatowy Urząd Pracy w Puławach.

Informacja o naborze wniosków zostanie ogłoszona odrębnym komunikatem po uzyskaniu informacji o przyznaniu limitu środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na 2018 rok.

  -------------------------------------------------------

Kontakt:

Dział Usług Rynku Pracy - pok. 203

 

tel. 81 886 31 59


 

Informacje o publikacji dokumentu