Wydawca treści

Nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Print Drukuj
Logotyp Krajowego Funduszu SzkoleniowegoPowiatowy Urząd Pracy w Puławach ogłasza nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego osób będących pracownikami lub pracodawcami.

Nabór prowadzony będzie w terminie: 03.02.2021 r. – 05.02.2021 r.

Środki KFS można przeznaczyć na finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy tj.
  1. określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS,
  2. kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
  3. egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
  4. badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
  5. ubezpiecznie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
Pracodawca może otrzymać środki na sfinansowanie:
  • 100% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego pracownika - pracodawca będący mikroprzedsiębiorcą,
  • 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego pracownika - pracodawca nie będący mikroprzedsiębiorcą.
W 2021 roku środki KFS przeznaczone są na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy zgodnie z następującymi priorytetami:
  1. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób zatrudnionych w firmach, które na skutek obostrzeń zapobiegających rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19, musiały ograniczyć swoją działalność. Warunkiem skorzystania ze środków priorytetu jest oświadczenie pracodawcy o konieczności nabycia nowych umiejętności czy kwalifikacji w związku z rozszerzeniem/ przekwalifikowaniem obszaru działalności firmy z powołaniem się na odpowiedni przepis.
  2. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników służb medycznych, pracowników służb socjalnych, psychologów, terapeutów, pracowników domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, prywatnych domów opieki oraz innych placówek dla seniorów/osób chorych/ niepełnosprawnych, które bezpośrednio pracują z osobami chorymi na COVID-19 lub z osobami z grupy ryzyka ciężkiego przebiegu tej choroby. Warunkiem skorzystania z dostępnych środków jest oświadczenie pracodawcy o konieczności odbycia wnioskowanego kształcenia lub nabycia określonych umiejętności.
  3. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych. Zawody deficytowe będą identyfikowane na podstawie Barometru Zawodów 2021 dla powiatu puławskiego. W przypadku, kiedy pracodawca posiadający siedzibę na terenie powiatu puławskiego, wnioskuje o środki KFS na kształcenie pracownika wykonującego pracę na terenie innego powiatu, zawody deficytowe będą identyfikowane na podstawie Barometru Zawodów dla tego właśnie powiatu.
  4. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia. W ramach tego priorytetu  Wnioskodawca musi złożyć pisemne oświadczenie, że pracownik/pracodawca wskazany do objęcia kształceniem ustawicznym, na dzień złożenia wniosku ma ukończone 45 lat.
  5. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem. W ramach tego priorytetu wnioskodawca musi wykazać, poprzez złożenie pisemnego oświadczenia, że pracownik wskazany do objęcia kształceniem ustawicznym, w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie, podjął pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
  6. Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy, w tym także technologii i narzędzi cyfrowych. W ramach tego priorytetu wnioskodawca musi udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku, bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu, zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym bedą wykonywać nowe zadania, związane z wprowadzonymi /planowanymi do wprowadzenia zmianami. Wsparciem można objąć jedynie osoby, które w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/na stanowisku pracy korzystają, lub będą korzystały z nowych technologii i narzędzi pracy.
  7. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które nie posiadają świadectwa ukończenia szkoły lub świadectwa dojrzałości. Ze wsparcia w ramach tego priorytetu mogą skorzystać osoby, które nie mają ukończonej szkoły na jakimkolwiek poziomie lub nie mają świadectwa dojrzałości. Wnioskodawca musi złożyć pisemne oświadczenie, że pracownik wskazany do objęcia kształceniem ustawicznym, na dzień złożenia wniosku nie posiada świadectwa ukończenia szkoły lub świadectwa dojrzałości.
  8. Wsparcie realizacji szkoleń dla instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego. W ramach tego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego-prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne. Priorytet dotyczy również osób, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu lub deklarujących chęć podjęcia się takiego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego. Grupę tę stanowią pracodawcy lub pracownicy podmiotów przyjmujących uczniów na staż bądź osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.
Przy rozpatrywaniu wniosków będą brane pod uwagę następujące kryteria:
  • zgodność dofinansowania działań z priorytetami wydatkowania KFS;
  • zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego rynku pracy;
  • dokonanie porównania kosztów usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku i wykazanie jej konkurencyjności; w ramach tego kryterium wymagane jest dołączenie w formie wydruku przynajmniej dwóch ofert na przeprowadzenie wskazanej formy kształcenia, konkurencyjnych do oferty wybranej przez pracodawcę;
  • posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, finansowanej ze środków KFS, certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego (należy dołączyć kserokopie);
  • posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  • przedstawienie planów dotyczących dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  • ograniczenia finansowe w postaci pozostających do dyspozycji starosty limitów środków KFS.
W przypadku, gdyby wartość złożonych wniosków przekroczyła możliwości finansowe Urzędu, w pierwszej kolejności będą rozpatrywane wnioski pracodawców, którzy w ciągu trzech ostatnich lat (licząc od dnia ogłoszenia naboru) nie korzystali z KFS, a wpisują się w jeden z ogłoszonych priorytetów. Jeżeli po rozpatrzeniu wspomnianych wyżej wniosków, Powiatowy Urząd Pracy w Puławach nadal będzie dysponował środkami finansowymi, Komisja będzie rozpatrywać te wnioski, które spełniają wszystkie ww. kryteria. W dalszej kolejności oceniane będą wszystkie pozostałe wnioski, z zastrzeżeniem, że wpisują się one w jeden z ośmiu priorytetów wskazanych w ogłoszeniu.

Powiatowy Urząd Pracy w Puławach informuje, że przy rozpatrywaniu złożonych wniosków będzie kierował się zasadą racjonalnego wydatkowania środków finansowych, w celu udzielenia wsparcia jak największej liczbie pracodawców.

Wnioski nie będą rozpatrywane w przypadkach:
  • niepoprawienia wniosku w terminie wskazanym przez Powiatowy Urząd Pracy, lub
  • niedołączenia załączników wymaganych we wniosku w pkt. 2,3,8,9,10.
W celu poprawnego złożenia wniosku należy zapoznać sie z zamieszczoną poniżej Procedurą naboru, rozpatrywania i realizacji wniosków pracodawców o środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Wypełnione wnioski wraz z kompletem załączników, należy składać w sekretariacie Powiatowego Urzędu Pracy w Puławach, ul. Lubelska 2G.

-----------------------------------------------------------------------------

Kontakt:

Dział Usług Rynku Pracy - pok. 203

 

tel. 81 886 31 59

Załączniki

wniosek_KFS
wniosek_KFS.docx 134 KB
wniosek_KFS
wniosek_KFS.pdf 469 KB
załącznik_nr_1-oświadczenie pracodawcy
załącznik_nr_1-oświadczenie pracodawcy.docx 90 KB
załącznik_nr_1-oświadczenie pracodawcy
załącznik_nr_1-oświadczenie pracodawcy.pdf 227 KB
załącznik_nr_2-oświadczenie pomoc de minimis
załącznik_nr_2-oświadczenie pomoc de minimis.docx 86 KB
załącznik_nr_2-oświadczenie pomoc de minimis
załącznik_nr_2-oświadczenie pomoc de minimis.pdf 469 KB
załącznik_nr_3-formularz de minimis
załącznik_nr_3-formularz de minimis.xls 149 KB
załącznik_nr_4 -informacja o kursie
załącznik_nr_4 -informacja o kursie.docx 88 KB
załącznik_nr_4 -informacja o kursie
załącznik_nr_4 -informacja o kursie.pdf 208 KB
załącznik_nr_5 - informacja o studiach
załącznik_nr_5 - informacja o studiach.docx 91 KB
załącznik_nr_5 - informacja o studiach
załącznik_nr_5 - informacja o studiach.pdf 208 KB
załącznik_nr_6 - informacja egzamin
załącznik_nr_6 - informacja egzamin.docx 86 KB
załącznik_nr_6 - informacja egzamin
załącznik_nr_6 - informacja egzamin.pdf 351 KB
załącznik_nr_7 - wykaz osób
załącznik_nr_7 - wykaz osób.docx 91 KB
załącznik_nr_7 - wykaz osób
załącznik_nr_7 - wykaz osób.pdf 228 KB
Procedura naboru rozpatrywania i realizacja wniosków pracodawców KFS
Procedura naboru rozpatrywania i realizacja wniosków pracodawców KFS.pdf 89 KB
Klauzula informacyjna dla osób korzystających z KFS
Klauzula informacyjna dla osób korzystających z KFS.pdf 412 KB
Informacje o publikacji dokumentu


Menu nawigacji